2008 MZ 1000 S gallery
2008 MZ 1000 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 115,32 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, blue, grey |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2008 Yamaha Midnight Warrior
- 2008 Yamaha Morphous
- 2008 Yamaha MT-01
- 2008 Yamaha MT-03
- 2008 Yamaha Neos 50
- 2008 Yamaha PW50
- 2008 Yamaha PW80
- 2008 Yamaha Raider
- 2008 Yamaha Raider S
- 2008 Yamaha Road Star
- 2008 Yamaha Road Star S
- 2008 Yamaha Road Star Silverado
- 2008 Yamaha Road Star Silverado S
- 2008 Yamaha Roadliner Midnight
- 2008 Yamaha Roadliner S
- 2008 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2008 Yamaha Royal Star Venture
- 2008 Yamaha Slider Naked
- 2008 Yamaha Stratoliner Midnight

