2008 Rieju RS2 Pro 125 Black Edition gallery
2008 Rieju RS2 Pro 125 Black Edition
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.5 kg (241.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.40 litres (2.75 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Jianshe JS125T-C
- 2008 Jianshe JS150 A-F3
- 2008 Jianshe JS200GY
- 2008 Jianshe Knight JS125-28
- 2008 Jianshe Knight JS125 4X-F2
- 2008 Jianshe Knight JS125 6A
- 2008 Jianshe Knight JS125-6B
- 2008 Johnny Pag Police Escort 300
- 2008 Johnny Pag Raptor 300
- 2008 Johnny Pag Spyder 300
- 2008 Jonway YY150-1
- 2008 Jonway YY150-2
- 2008 Jonway YY150-5
- 2008 Kawasaki 1400 GTR
- 2008 Kawasaki Concours14
- 2008 Kawasaki Concours14 /1400 GTR
- 2008 Kawasaki Concours14 ABS
- 2008 Kawasaki Eliminator 125
- 2008 Kawasaki ER-6f
- 2008 Kawasaki ER-6n

