2008 Rieju Tangoo! 50 gallery
2008 Rieju Tangoo! 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 100.0 kg (220.5 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,305 mm (51.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/100-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Peugeot TKR 50 RCup
- 2008 Peugeot V-Clic 50
- 2008 Peugeot Vivacity 50
- 2008 Peugeot Vivacity 50 Motorsport
- 2008 Peugeot Vivacity 50 Sportline
- 2008 Peugeot Vogue 50
- 2008 Peugeot XP6 Enduro 50
- 2008 Peugeot XP6 Supermoto 50
- 2008 Peugeot XPS Enduro 50
- 2008 Peugeot XR7 50
- 2008 PGO Big Max 50
- 2008 PGO BuBu 100
- 2008 PGO BuBu 125
- 2008 PGO BuBu 50
- 2008 PGO Comet 50
- 2008 PGO G-MAX 125
- 2008 PGO G-MAX 125 EFI
- 2008 PGO G-MAX 150 EFI
- 2008 PGO G-MAX 250 LQ
- 2008 PGO G-MAX 50

