2008 Rieju RRX 50 gallery
2008 Rieju RRX 50
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 92.0 kg (202.8 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.40 litres (2.22 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 GAS GAS MC 65 Cross
- 2008 GAS GAS Pampera 125
- 2008 GAS GAS Pampera 450
- 2008 GAS GAS SM 125 Supermotard
- 2008 GAS GAS SM 450 Supermotard
- 2008 GAS GAS SM 515 Supermotard
- 2008 GAS GAS TXT 125 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 125 Pro Racing
- 2008 GAS GAS TXT 200 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 280 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 300 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 300 Raga
- 2008 GAS GAS TXT 50 Boy
- 2008 GAS GAS TXT 80 Cadet
- 2008 GAS GAS TXT 80 Rookie
- 2008 Generic IDEO 50
- 2008 Generic Mini Trigger SM
- 2008 Generic Mini Trigger X
- 2008 Generic ROC 50

