2008 Xispa XY260T-4 gallery
2008 Xispa XY260T-4
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 257.07 ccm (15.69 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 171.0 kg (377.0 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Shineray XY250 5
- 2008 Skyteam Aero 50
- 2008 Skyteam Girino 50
- 2008 Skyteam Le Mans Club 50 (ST50-8C)
- 2008 Skyteam Le Mans Pro 125
- 2008 Skyteam ST125SM
- 2008 Skyteam ST250
- 2008 Skyteam ST50
- 2008 Sommer Diesel 462
- 2008 Suzuki B-King
- 2008 Suzuki B-King ABS
- 2008 Suzuki Bandit 1250
- 2008 Suzuki Bandit 1250 ABS
- 2008 Suzuki Boulevard 400
- 2008 Suzuki Boulevard C109R
- 2008 Suzuki Boulevard C109RT
- 2008 Suzuki Boulevard C50
- 2008 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2008 Suzuki Boulevard C50 Limited Edition
- 2008 Suzuki Boulevard C50T

