2008 Xmotos XB-21D gallery
2008 Xmotos XB-21D
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | 6,7 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.4 x 49.5 mm (2.1 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 60.0 kg (132.3 pounds) |
| Seat height: | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Red, Green, Blue, Yellow, carbon block, orange |
News
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas►
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Aprilia Scarabeo 200
- 2008 Aprilia Scarabeo 250
- 2008 Aprilia Scarabeo 400
- 2008 Aprilia Scarabeo 50 4S
- 2008 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2008 Aprilia Scarabeo 500
- 2008 Aprilia Shiver 750
- 2008 Aprilia Sonic 50
- 2008 Aprilia Sonic 50 GP
- 2008 Aprilia SportCity 125
- 2008 Aprilia SportCity 200
- 2008 Aprilia SportCity 250
- 2008 Aprilia SR 50 R
- 2008 Aprilia SR 50 R Factory
- 2008 Aprilia SR 50 Street
- 2008 Aprilia SX 125
- 2008 Aprilia SX 50
- 2008 Aprilia SXV 4.5
- 2008 Aprilia SXV 4.5 VDB Replica
- 2008 Aprilia SXV 5.5 VDB Replica

