2008 Xmotos XB-30 gallery
2008 Xmotos XB-30
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 12,47 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 65.0 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 82.3 kg (181.4 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Red, Green, Blue, Yellow, Carbon Block, Orange |
News
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Jialing JH 250 E-3
- 2008 Jialing JH125-33
- 2008 Jialing JH125-7A
- 2008 Jialing JH250E-3J Police
- 2008 Jialing JH600
- 2008 Jialing JL 125-31A
- 2008 Jialing JL 125 T-33
- 2008 Jianshe Cub JS125-G
- 2008 Jianshe JS125 GY4
- 2008 Jianshe JS125T-C
- 2008 Jianshe JS150 A-F3
- 2008 Jianshe JS200GY
- 2008 Jianshe Knight JS125-28
- 2008 Jianshe Knight JS125 4X-F2
- 2008 Jianshe Knight JS125 6A
- 2008 Jianshe Knight JS125-6B
- 2008 Johnny Pag Police Escort 300
- 2008 Johnny Pag Raptor 300
- 2008 Johnny Pag Spyder 300
- 2008 Jonway YY150-1

