2008 Derbi Atlantis City 50 4T gallery
2008 Derbi Atlantis City 50 4T
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.8 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 93.0 kg (205.0 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.10 litres (1.88 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Grey, black |
News
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Motorhispania Furia Max 50 Enduro
-
Motorhispania RX 50 Racing
-
Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Urban Bike
Other motorcycles in 2008
- 2008 Gilera Runner VXR 200
- 2008 Gilera Stalker
- 2008 Gilera Stalker Naked
- 2008 Gilera Storm 50
- 2008 Harley-Davidson FLHP Road King Fire Rescue
- 2008 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2008 Harley-Davidson FLHR Road King Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLHR Road King Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2008 Harley-Davidson FLHRSE Screamin` Eagle Road King
- 2008 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2008 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin´ Eagle Ultra Classic Electra Glide
- 2008 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Softail

