2008 Derbi Mulhacen Cafe 659 gallery
2008 Derbi Mulhacen Cafe 659
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 659.70 ccm (40.25 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 164.0 kg (361.6 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,072 mm (42.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Daelim Cordi
- 2008 Daelim Daystar 125 FI
- 2008 Daelim NS 125 III
- 2008 Daelim Otello Fi 125
- 2008 Daelim Roadwin
- 2008 Daelim Roadwin R 125 FI
- 2008 Daelim S2 125 Fi Freewing
- 2008 Daelim S2 250
- 2008 Dafier DFE 100
- 2008 Dafier DFE 125 IV
- 2008 Dafier DFE 150-6
- 2008 Dafier DFE 150L-B4
- 2008 Dafier DFE 200GY
- 2008 Dafier DFE 250
- 2008 Dayun AX100
- 2008 Dayun DY 125-3
- 2008 Dayun DY 125-8B
- 2008 Dayun DY125-7
- 2008 Dayun DY125-B
- 2008 Dayun DY125T-6

