2008 Derbi GP1 50 Open gallery
2008 Derbi GP1 50 Open
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.38 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Beta RR 50 Enduro Racing euro 2
- 2008 Beta RR 50 Enduro STD euro 2
- 2008 Beta RR 50 Motard
- 2008 Beta RR 50 Racing Motard
- 2008 Beta RR Enduro 4T 125
- 2008 Beta RR Enduro 50
- 2008 Beta Urban 125
- 2008 Beta Urban 200
- 2008 Big Dog K-9
- 2008 Big Dog Mastiff
- 2008 Big Dog Mutt
- 2008 Big Dog Pitbull
- 2008 Big Dog Ridgeback
- 2008 Bimota DB5 Borsalino
- 2008 Bimota DB5R
- 2008 Bimota DB5S
- 2008 Bimota DB6 Borsalino
- 2008 Bimota DB6 Delirio
- 2008 Bimota DB6R
- 2008 Bimota DB7

