2008 Derbi Mulhacen Cafe 125 gallery
2008 Derbi Mulhacen Cafe 125
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7.58 cubic inches) | Power: | 20,11 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,326 mm (52.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Benelli Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo
- 2008 Benelli Tornado Naked Tre 899
- 2008 Benelli Tornado Naked Tre 899 s
- 2008 Benelli Tornado Tre 1130
- 2008 Benelli Tre 1130 K
- 2008 Benelli Tre 1130 K Amazonas
- 2008 Benelli Velvet 125
- 2008 Benelli Velvet 150
- 2008 Benelli Velvet 250
- 2008 Beta Alp 125
- 2008 Beta Alp 200
- 2008 Beta Alp 4.0
- 2008 Beta ARK AC Tribe
- 2008 Beta ARK LC One
- 2008 Beta ARK LC Paddock
- 2008 Beta ARK LC RR
- 2008 Beta ARK LC Tribe
- 2008 Beta M4
- 2008 Beta Minicross R 10
- 2008 Beta Minicross R 12

