2008 Yamaha Aerox R gallery
2008 Yamaha Aerox R
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 2,68 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Compression: | 7.4:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 92.0 kg (202.8 pounds) |
| Seat height: | 828 mm (32.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,256 mm (49.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Diamo Classic 50
- 2008 Diamo Cruiser 250
- 2008 Diamo LS200
- 2008 Diamo Retro 150
- 2008 Diamo RS250
- 2008 Diamo Torino 150
- 2008 Diamo Turista 300
- 2008 Diamo Velocity 150
- 2008 Diamo Velocity 50
- 2008 Ducati Desmosedici RR
- 2008 Ducati Hypermotard 1100
- 2008 Ducati Hypermotard 1100S
- 2008 Ducati Monster 695
- 2008 Ducati Monster 696
- 2008 Ducati Monster S2R 1000
- 2008 Ducati Monster S4R S Tricolore
- 2008 Ducati Monster S4R Testastretta
- 2008 Ducati Monster S4Rs Testastretta
- 2008 Ducati Multistrada 1100
- 2008 Ducati Multistrada 1100S

