2008 Rieju RRX Spike 50 gallery
2008 Rieju RRX Spike 50
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.5 kg (208.3 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.40 litres (2.22 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black, red, blue |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Triumph Sprint ST
- 2008 Triumph Street Triple 675
- 2008 Triumph Thruxton
- 2008 Triumph Tiger
- 2008 TVS Apache RTR 160
- 2008 TVS Flame 125
- 2008 TVS Scooty
- 2008 TVS Star
- 2008 TVS Star City
- 2008 TVS Star Sport
- 2008 TVS Super XL
- 2008 UM Matrix II 150
- 2008 UM Matrix II 180
- 2008 UM V2C 250T
- 2008 UM V2C 650S
- 2008 UM V2C 650T
- 2008 UM V2S 250
- 2008 UM V2S 250R
- 2008 UM V2S 650
- 2008 UM V2S 650R

