2008 Yamaha BWs Naked gallery
2008 Yamaha BWs Naked
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 3,21 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 75.0 kg (165.3 pounds) |
| Seat height: | 768 mm (30.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,172 mm (46.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.30 litres (1.40 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Bajaj Pulsar 200 DTS-i
- 2008 Bajaj Pulsar 220 DTS-FI
- 2008 Bajaj XCD 125 DTS - Si
- 2008 Benelli BX 449 Cross
- 2008 Benelli BX 505 Enduro
- 2008 Benelli BX 570 Motard
- 2008 Benelli Cafe Racer 1130
- 2008 Benelli Caffe Nero 250
- 2008 Benelli Pepe 50
- 2008 Benelli Pepe 50 LX
- 2008 Benelli QattroNove X
- 2008 Benelli Titanium 07
- 2008 Benelli Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo
- 2008 Benelli Tornado Naked Tre 899
- 2008 Benelli Tornado Naked Tre 899 s
- 2008 Benelli Tornado Tre 1130
- 2008 Benelli Tre 1130 K
- 2008 Benelli Tre 1130 K Amazonas
- 2008 Benelli Velvet 125
- 2008 Benelli Velvet 150

