2008 Yamaha FJR 1300 A gallery
2008 Yamaha FJR 1300 A
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1298.00 ccm (79.20 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 66.2 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 264.9 kg (584.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,539 mm (60.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.98 litres (6.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Raven |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Derbi GP1 250 Racing
- 2008 Derbi GP1 50 Open
- 2008 Derbi GP1 50 Racing
- 2008 Derbi GPR 125 Racing
- 2008 Derbi GPR 50 Nude
- 2008 Derbi GPR 50 Racing
- 2008 Derbi GPR Racing 50 Race Replica
- 2008 Derbi Mulhacen 125
- 2008 Derbi Mulhacen 659
- 2008 Derbi Mulhacen Caf 659 Angel Nieto Limited Edition
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 659
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto Limited Edition
- 2008 Derbi Mulhacn 125
- 2008 Derbi Mulhacn 659
- 2008 Derbi Mulhacn Caf 125
- 2008 Derbi Mulhacn Caf 659
- 2008 Derbi Senda Baja 125 R
- 2008 Derbi Senda Baja 125 SM
- 2008 Derbi Senda DRD Evo 50 SM

