2008 Yamaha FZ1 Fazer gallery
2008 Yamaha FZ1 Fazer
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 147,91 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Hyosung GT 650
- 2008 Hyosung GT 650 R
- 2008 Hyosung GT 650 S
- 2008 Hyosung GV 125 C
- 2008 Hyosung GV 250
- 2008 Hyosung GV 650
- 2008 Hyosung Karion 125 Citytrail
- 2008 Hyosung KR 110
- 2008 Hyosung MS3 125
- 2008 Hyosung MS3 250
- 2008 Hyosung Rally 100
- 2008 Hyosung Rally 50
- 2008 Hyosung RT 125 D
- 2008 Hyosung RX 125 D E
- 2008 Hyosung RX 125 SM
- 2008 Hyosung Sense
- 2008 Hyosung Supercap
- 2008 Hyosung T 250 R
- 2008 Hyosung T 650 R
- 2008 Hyosung T 650 S

