2008 Derbi Terra 125 gallery
2008 Derbi Terra 125
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7.58 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.0 kg (257.9 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 2/100-90 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Xispa Chrono 125.com
- 2008 Xispa Chrono 150.com X1
- 2008 Xispa EnduCross 50x4t X1
- 2008 Xispa X125R
- 2008 Xispa X250R
- 2008 Xispa X280R
- 2008 Xispa XY250GY
- 2008 Xispa XY260T-4
- 2008 Xispa XYQH806-110
- 2008 Xmotos XB-21
- 2008 Xmotos XB-21D
- 2008 Xmotos XB-30
- 2008 Xmotos XB-31
- 2008 Xmotos XB-32
- 2008 Xmotos XB-33
- 2008 Xmotos XB-35
- 2008 Xmotos XB-80
- 2008 Yamaha Aerox R
- 2008 Yamaha Aerox R Race Replica
- 2008 Yamaha BWs

