2008 Derbi Senda X-treme 50 SM gallery
2008 Derbi Senda X-treme 50 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Blue |
News
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Keeway Hacker 125
- 2008 Keeway Hurricane 50
- 2008 Keeway Hurricane 90
- 2008 Keeway Land Cruiser 250
- 2008 Keeway Matrix 125
- 2008 Keeway Matrix 50
- 2008 Keeway Outlook 125
- 2008 Keeway Outlook 150
- 2008 Keeway Partner 100
- 2008 Keeway Pixel 50
- 2008 Keeway Speed 125
- 2008 Keeway Speed 150
- 2008 Keeway Superlight 125
- 2008 Keeway Superlight 150
- 2008 Keeway Supershadow 250
- 2008 Keeway Venus 50
- 2008 Keeway XRAYe 50
- 2008 Keeway XRAYs 50
- 2008 Kreidler Enduro 125 DD
- 2008 Kreidler Enduro 125 DD Reduced Effect

