2010 Benelli Caffe Nero 250 gallery
2010 Benelli Caffe Nero 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 69.0 x 66.8 mm (2.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 150.0 kg (330.7 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
-
A short look at the Kinetic 4S
2015-03-23 17:21:30
Those who look for a refined&stylish scooter should have one Kinetic 4S in the garage. The specialty of this scooter is the graphics that are painted on the body of the scooter. So it is because of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Aprilia SportCity One 50 Street
- 2010 Aprilia SR 50 R
- 2010 Aprilia SR 50 R Factory
- 2010 Aprilia SR 50 R Street
- 2010 Aprilia SX 125
- 2010 Aprilia SX 50
- 2010 Aprilia SXV 4.5
- 2010 Aprilia SXV 5.5
- 2010 Aprilia Tuono 1000 R
- 2010 Aprilia Tuono 1000 R FACTORY
- 2010 Azel Aries 50
- 2010 Azel Atila 125
- 2010 Azel Blackrose 250
- 2010 Azel Blue Note 125
- 2010 Azel Diamond Back 50
- 2010 Azel GS 250
- 2010 Azel New Soho 125
- 2010 Azel Street Bike 125cc
- 2010 Azel Sweet 125
- 2010 Azel Sweet 50

