2010 Benelli Pepe 50 gallery
2010 Benelli Pepe 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 3,62 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 82.0 kg (180.8 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-16 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, gray/silver |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Malaguti Blog 125 i.e.
- 2010 Malaguti Blog 160 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 125 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 160 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 50 4T
- 2010 Malaguti F10 50
- 2010 Malaguti Firefox 50 AC
- 2010 Malaguti Grizzly 10
- 2010 Malaguti Grizzly 12 Enduro
- 2010 Malaguti Madison 3 125
- 2010 Malaguti Madison 3 250 i.e.
- 2010 Malaguti Password 250
- 2010 Malaguti Phantom F12R AC Sport
- 2010 Malaguti Phantom F12R Bayliss
- 2010 Malaguti Phantom F12R LC
- 2010 Malaguti Spidermax GT 500
- 2010 Malaguti SpiderMax RS500
- 2010 Malaguti X3M Enduro 125
- 2010 Malaguti X3M Motard 125
- 2010 Malaguti XSM Special 50 Motard

