2010 Suzuki Bandit 1250S gallery
2010 Suzuki Bandit 1250S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1255.00 ccm (76.58 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 64.0 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 239.0 kg (526.9 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XL 1200 S Sportster Sport
-
Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport
-
Harley-Davidson FLTRI Road Glide
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kawasaki KLR650
- 2010 Kawasaki KLX110
- 2010 Kawasaki KLX110L
- 2010 Kawasaki KLX125
- 2010 Kawasaki KLX125C
- 2010 Kawasaki KLX125D
- 2010 Kawasaki KLX140
- 2010 Kawasaki KLX140 Monster Energy
- 2010 Kawasaki KLX140L
- 2010 Kawasaki KLX140L Monster Energy
- 2010 Kawasaki KLX250S
- 2010 Kawasaki KLX250SF
- 2010 Kawasaki KLX450R
- 2010 Kawasaki KX100
- 2010 Kawasaki KX100 Monster Energy
- 2010 Kawasaki KX250F
- 2010 Kawasaki KX250F Monster Energy
- 2010 Kawasaki KX450F
- 2010 Kawasaki KX450F Monster Energy
- 2010 Kawasaki KX65

