2011 Benelli BX 449 Cross gallery
2011 Benelli BX 449 Cross
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | 55,38 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 59.5 mm (3.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 12.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 108.0 kg (238.1 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc. Wave |
| Rear brakes: | Single disc. Wave |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Green |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Leonhardt Gunbus 410
- 2011 Lifan Chimp 100
- 2011 Lifan Cub 50
- 2011 Lifan Elite 250
- 2011 Lifan Goldfish 50
- 2011 Linhai Quattrocento
- 2011 Macbor XC R 125
- 2011 Mahindra Duro
- 2011 Mahindra Flyte
- 2011 Mahindra Kine
- 2011 Mahindra Rodeo
- 2011 Mahindra Stallio
- 2011 Malaguti DVD 50
- 2011 Mavizen TTX02
- 2011 Megelli Naked Streetbike 125S
- 2011 Megelli Sportbike 125 R
- 2011 Megelli Supermoto 125 m
- 2011 Metisse Desert Racer
- 2011 Mikilon M96-250S
- 2011 Mission One Ple

