2013 Harley-Davidson CVO Road Glide Custom gallery
2013 Harley-Davidson CVO Road Glide Custom
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1802.69 ccm (110.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 111.3 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 367.0 kg (809.0 pounds) |
| Seat height: | 676 mm (26.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-B19 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Roman Gold and Burnt Emerald with Edge Graphics, Anniversary Diamond Dust and Obsidian with Palladium Graphics, Atomic Orange/Galaxy Grey with Edge Graphics |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Yamaha V Star Classic
- 2013 Yamaha V Star Custom
- 2013 Yamaha V Star Silverado
- 2013 Yamaha Vino 125
- 2013 Yamaha Vino Classic
- 2013 Yamaha VMAX
- 2013 Yamaha WR250F
- 2013 Yamaha WR250R
- 2013 Yamaha WR250X
- 2013 Yamaha WR450 F
- 2013 Yamaha XT 250
- 2013 Yamaha YZ 125
- 2013 Yamaha YZ 250
- 2013 Yamaha YZ 250 F
- 2013 Yamaha YZ 450 F
- 2013 Yamaha YZ 85
- 2013 Yamaha YZF R1
- 2013 Yamaha YZF-R6
- 2013 Yamaha Zuma
- 2013 Yamaha Zuma 125

