2013 Ducati Hypermotard SP gallery
2013 Ducati Hypermotard SP
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 821.10 ccm (50.10 cubic inches) | Power: | 110 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 67.5 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 171.0 kg (377.0 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/red/black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Yamaha Star Stryker
- 2013 Yamaha Star Warrior
- 2013 Yamaha Super Tenere
- 2013 Yamaha TMAX
- 2013 Yamaha TT-R 110E
- 2013 Yamaha TT-R 125 LE
- 2013 Yamaha TT-R 230
- 2013 Yamaha TT-R 50 E
- 2013 Yamaha TW200
- 2013 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2013 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2013 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2013 Yamaha V Star 1300
- 2013 Yamaha V Star 1300 Deluxe
- 2013 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2013 Yamaha V Star 250
- 2013 Yamaha V Star 950
- 2013 Yamaha V Star 950 Tourer
- 2013 Yamaha V Star Classic
- 2013 Yamaha V Star Custom

