2013 Kawasaki 250TR gallery
2013 Kawasaki 250TR
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 25,48 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 13.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 146.0 kg (321.9 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,650 mm (65.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.60 litres (1.74 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Polar solar yellow, Polar white |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R636
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R636 Performance
- 2013 Kawasaki Stockman250
- 2013 Kawasaki Versys
- 2013 Kawasaki Versys 1000
- 2013 Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer
- 2013 Kawasaki Versys 650L ABS
- 2013 Kawasaki Versys Tourer
- 2013 Kawasaki VN1700 Classic
- 2013 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2013 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2013 Kawasaki VN1700 Voyager Custom
- 2013 Kawasaki VN900 Classic
- 2013 Kawasaki VN900 Classic Special Edition
- 2013 Kawasaki VN900 Custom
- 2013 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2013 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad

