2013 Ducati Monster 1100 EVO 20th Anniversary gallery
2013 Ducati Monster 1100 EVO 20th Anniversary
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 98,57 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Four-piston calipers. Gold finished Brembo braking system. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston calipers. Gold finished Brembo braking system. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Color options: | Red/black/bronze |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Ducati 1199 Panigale
- 2013 Ducati 1199 Panigale R
- 2013 Ducati 1199 Panigale S
- 2013 Ducati 1199 Panigale S Tricolore
- 2013 Ducati 848 EVO
- 2013 Ducati 848 EVO Corse SE
- 2013 Ducati 848 EVO Dark
- 2013 Ducati Diavel
- 2013 Ducati Diavel Carbon
- 2013 Ducati Diavel Cromo
- 2013 Ducati Diavel Dark
- 2013 Ducati Diavel Strada
- 2013 Ducati Hypermotard
- 2013 Ducati Hypermotard SP
- 2013 Ducati Hyperstrada
- 2013 Ducati Monster 1100 EVO
- 2013 Ducati Monster 696
- 2013 Ducati Monster 696 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster 795

