2013 Ducati Monster 1100 EVO gallery
2013 Ducati Monster 1100 EVO
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 98,57 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black, red/black/gold |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Triumph Tiger Explorer
- 2013 Triumph Tiger Explorer XC
- 2013 Triumph Trophy
- 2013 Triumph Trophy SE
- 2013 Victory Arlen Ness Vision
- 2013 Victory Boardwalk
- 2013 Victory Cory Ness Cross Country Tour
- 2013 Victory Cross Country
- 2013 Victory Cross Country Tour
- 2013 Victory Cross Roads Classic
- 2013 Victory Hammer 8 Ball
- 2013 Victory Hard Ball
- 2013 Victory High Ball
- 2013 Victory Jackpot
- 2013 Victory Judge
- 2013 Victory Vegas 8 Ball
- 2013 Victory Vision Tour
- 2013 Victory Zach Ness Cross Country
- 2013 Yamaha C3
- 2013 Yamaha FJR 1300 A

