2013 Harley-Davidson Super Glide Custom 110th Anniversary gallery
2013 Harley-Davidson Super Glide Custom 110th Anniversary
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 294.8 kg (650.0 pounds) |
| Seat height: | 668 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-17 |
| Front brakes: | Double disc. Dual piston |
| Rear brakes: | Single disc. Single piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Anniversary Vintage Bronze/Anniversary Vintage Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Rieju Tango Police
- 2013 Suzuki Bandit 1250
- 2013 Suzuki Bandit 1250 SA
- 2013 Suzuki Bandit 1250S ABS
- 2013 Suzuki Bandit 650SA
- 2013 Suzuki Boulevard C50
- 2013 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2013 Suzuki Boulevard C50T
- 2013 Suzuki Boulevard C90T
- 2013 Suzuki Boulevard C90T B.O.S.S.
- 2013 Suzuki Boulevard M109R
- 2013 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2013 Suzuki Boulevard M50
- 2013 Suzuki Boulevard M90
- 2013 Suzuki Boulevard S40
- 2013 Suzuki Burgman 125
- 2013 Suzuki Burgman 200
- 2013 Suzuki Burgman 400
- 2013 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2013 Suzuki Burgman 400Z ABS

