2008 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Peace Officer gallery
2008 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Peace Officer
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 328.9 kg (725.0 pounds) |
| Seat height: | 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Dark Peace Office Blue, Vivid Black, two-tone Blue |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Harley-Davidson FLHP Road King Fire Rescue
- 2008 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2008 Harley-Davidson FLHR Road King Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLHR Road King Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2008 Harley-Davidson FLHRSE Screamin` Eagle Road King
- 2008 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2008 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin´ Eagle Ultra Classic Electra Glide
- 2008 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Softail
- 2008 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2008 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe

