2014 KTM 1290 Super Duke R ABS gallery
2014 KTM 1290 Super Duke R ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1299.00 ccm (79.26 cubic inches) | Power: | 180.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 108.0 x 71.0 mm (4.3 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc. ABS. Radially mounted four-piston brake calipers |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston brake caliper; fixed brake disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange, black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki GSR 750
- 2014 Suzuki GSR 750 ABS
- 2014 Suzuki GSR250S
- 2014 Suzuki GSX-R 1000
- 2014 Suzuki GSX-R 1000 SE
- 2014 Suzuki GSX-R 1000Z
- 2014 Suzuki GSX-R 1000ZSE
- 2014 Suzuki GSX-R 600
- 2014 Suzuki GSX-R 750
- 2014 Suzuki GSX-R 750 50th Anniversary
- 2014 Suzuki GSX-R 750 Yoshimura
- 2014 Suzuki GSX-R 750Z
- 2014 Suzuki GSX1250FA
- 2014 Suzuki GSX650F ABS
- 2014 Suzuki GW250
- 2014 Suzuki Hayabusa
- 2014 Suzuki Hayabusa 50 Anniversary
- 2014 Suzuki Hayabusa ABS Z
- 2014 Suzuki Hayate 125 FI
- 2014 Suzuki Inazuma 250

