2014 Honda Wave Dash 110 gallery
2014 Honda Wave Dash 110
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 110.10 ccm (6.72 cubic inches) | Power: | 8.46 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 50.0 x 55.6 mm (2.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.0 kg (207.2 pounds) |
| Seat height: | 669 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,221 mm (48.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/90-17 |
| Rear tyre dimensions: | 80/90-17 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic Ventilated Disk |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.70 litres (0.98 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue, red, silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki Boulevard M109R
- 2014 Suzuki Boulevard M109R B O S S
- 2014 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2014 Suzuki Boulevard M50
- 2014 Suzuki Boulevard M90
- 2014 Suzuki Boulevard S40
- 2014 Suzuki Burgman 125
- 2014 Suzuki Burgman 200
- 2014 Suzuki Burgman 200 ABS
- 2014 Suzuki Burgman 400
- 2014 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2014 Suzuki Burgman 650 ABS
- 2014 Suzuki DR 125 SM
- 2014 Suzuki DR 650 SE
- 2014 Suzuki DR-Z 400 S
- 2014 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2014 Suzuki DR-Z125
- 2014 Suzuki DR-Z125L
- 2014 Suzuki DR-Z50
- 2014 Suzuki DR-Z70

