2014 Ducati Monster 696 gallery
2014 Ducati Monster 696
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) | Power: | 87.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.0 kg (368.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, red, white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Aprilia Shiver Sport 750
- 2014 Aprilia SR 50 Factory
- 2014 Aprilia SR 50 R
- 2014 Aprilia SR Max 300
- 2014 Aprilia SR Motard 125
- 2014 Aprilia SR Motard 50
- 2014 Aprilia SRV 850
- 2014 Aprilia SX 50
- 2014 Aprilia Tuono V4R APRC
- 2014 Aspes Perseus Hybrid 150
- 2014 Aspes Vega Hybrid 125
- 2014 Aspes Vega Hybrid 50
- 2014 Brammo Empulse
- 2014 Brammo Empulse LE
- 2014 Brammo Empulse R
- 2014 Brammo Enertia Plus
- 2014 Brammo Enertia Plus LE
- 2014 BucciMoto BR1F6 Cross
- 2014 BucciMoto BR1F6 Motard
- 2014 CCM GP450

