2005 Ducati ST4S gallery
2005 Ducati ST4S
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 89,1 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 201.0 kg (443.1 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Glossy black/metallic dark grey, metallic dark grey/metallic dark grey/red, red/metallic dark grey |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Vespa ET4 50
- 2005 Vespa Granturismo 125 L
- 2005 Vespa Granturismo 200 L
- 2005 Vespa PX 125
- 2005 Vespa PX 150
- 2005 Victory Hammer
- 2005 Victory Kingpin
- 2005 Victory Ness Signature Series Kingpin
- 2005 Victory Ness Signature Series Vegas
- 2005 Victory Touring Cruiser
- 2005 Victory Vegas
- 2005 Victory Vegas 8 Ball
- 2005 Vyrus 984 C3 V2
- 2005 Yamaha Aerox 50
- 2005 Yamaha FJR 1300
- 2005 Yamaha FZ1
- 2005 Yamaha FZ6
- 2005 Yamaha MT-01
- 2005 Yamaha PW50
- 2005 Yamaha PW80

