2005 Ducati ST3 gallery
2005 Ducati ST3
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 78,8 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 203.0 kg (447.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Color options: | Glossy black/black/metallic dark grey, red/metallic dark grey/metallic dark grey, light grey/metallic dark grey/metallic dark grey |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Derbi Mulhacn Caf 659 Angel Nieto LTD Edition
-
Derbi Mulhacen 125ST Freexter
-
Derbi Mulhacen 659 X-Vision
Other motorcycles in 2005
- 2005 Veli ZQ 125-2 IV Zongo
- 2005 Veli ZQ 125-3
- 2005 Veli ZQ 125-4
- 2005 Veli ZQ 125-6
- 2005 Veli ZQ 125 III
- 2005 Veli ZQ 150-15
- 2005 Veli ZQ 150-4
- 2005 Veli ZQ 150-4 II
- 2005 Veli ZQ 150-5
- 2005 Veli ZQ 150-8
- 2005 Veli ZQ 90
- 2005 Vespa ET2 50
- 2005 Vespa ET4 125
- 2005 Vespa ET4 50
- 2005 Vespa Granturismo 125 L
- 2005 Vespa Granturismo 200 L
- 2005 Vespa PX 125
- 2005 Vespa PX 150
- 2005 Victory Hammer
- 2005 Victory Kingpin

