2007 Ducati Sport 1000 Biposto gallery
2007 Ducati Sport 1000 Biposto
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 90,78 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | (burnt yellow with black stripe-black-silver) (black with white stripe-black-silver) (red with white and black stripe-black-silver), |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sym Wolf Classic 125
- 2007 Tank Sports 250E
- 2007 Tank Sports Classic 150
- 2007 Tank Sports Classic 50
- 2007 Tank Sports Courier 150
- 2007 Tank Sports Econo 50
- 2007 Tank Sports Minicustom 50
- 2007 Tank Sports Racer 150
- 2007 Tank Sports Racer 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Racer 150 DS
- 2007 Tank Sports Sporty 150
- 2007 Tank Sports Sporty 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Sporty 150 Euro
- 2007 Tank Sports Sporty 50
- 2007 Tank Sports TKX 110
- 2007 Tank Sports TKX 200
- 2007 Tank Sports Topline Khaos
- 2007 Tank Sports Touring 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Touring 150 Executive
- 2007 Tank Sports Touring 150 Special

