2007 Ducati Multistrada 1100S gallery
2007 Ducati Multistrada 1100S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 93,87 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,462 mm (57.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | (Red-Red-Black) (Black-Black-Black) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Malaguti Phantom Max 250
- 2007 Malaguti XSM 50 Supermotard
- 2007 Malaguti XTM 50 Enduro
- 2007 MBK Booster
- 2007 MBK Booster 12 inch
- 2007 MBK Booster 12 inch N
- 2007 MBK Booster Naked
- 2007 MBK Booster NG
- 2007 MBK Booster X
- 2007 MBK Flame X
- 2007 MBK Flipper
- 2007 MBK MachG AC
- 2007 MBK MachG LC
- 2007 MBK Nitro
- 2007 MBK Nitro Naked
- 2007 MBK Ovetto
- 2007 MBK Skycruiser 125
- 2007 MBK Skyliner 125
- 2007 MBK Stunt
- 2007 MBK X-Limit Enduro

