2014 Ducati Streetfighter 848 gallery
2014 Ducati Streetfighter 848
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 849.00 ccm (51.81 cubic inches) | Power: | 132.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 61.2 mm (3.7 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, dark stealth |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha Neos
- 2014 Yamaha Neos 4
- 2014 Yamaha Neos Easy 50
- 2014 Yamaha PW50
- 2014 Yamaha Road Star S
- 2014 Yamaha Road Star Silverado S
- 2014 Yamaha Royal Star Venture S
- 2014 Yamaha Slider Naked
- 2014 Yamaha SR400
- 2014 Yamaha SR400 35-years
- 2014 Yamaha SR400 B.S.R
- 2014 Yamaha SR400 WrenchMonkees GibbonSlap
- 2014 Yamaha Star Bolt
- 2014 Yamaha Star Bolt R-Spec
- 2014 Yamaha Star Raider
- 2014 Yamaha Star Raider S
- 2014 Yamaha Star Raider SCL
- 2014 Yamaha Star Roadliner S
- 2014 Yamaha Star Stratoliner Deluxe
- 2014 Yamaha Star Stratoliner S

