2014 KTM 690 Enduro R gallery
2014 KTM 690 Enduro R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 690.00 ccm (42.10 cubic inches) | Power: | 65.71 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 84.5 mm (4.0 x 3.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 139.0 kg (306.4 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,504 mm (59.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/gray/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki Estrella
- 2014 Kawasaki Estrella Special Edition
- 2014 Kawasaki J300
- 2014 Kawasaki J300 Special Edition
- 2014 Kawasaki KLR650
- 2014 Kawasaki KLR650 New Edition
- 2014 Kawasaki KLX110
- 2014 Kawasaki KLX110L
- 2014 Kawasaki KLX125
- 2014 Kawasaki KLX140
- 2014 Kawasaki KLX140L
- 2014 Kawasaki KLX250
- 2014 Kawasaki KLX250S
- 2014 Kawasaki KX100
- 2014 Kawasaki KX250F
- 2014 Kawasaki KX450F
- 2014 Kawasaki KX65
- 2014 Kawasaki KX85
- 2014 Kawasaki KX85-I
- 2014 Kawasaki KX85-II

