2014 KTM 65 SX gallery
2014 KTM 65 SX
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 64.85 ccm (3.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 45.0 x 40.8 mm (1.8 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 55.5 kg (122.4 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,137 mm (44.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Ducati Streetfighter 848
- 2014 Ducati Superleggera 1199
- 2014 Evolve Helium XR
- 2014 Evolve Lithium
- 2014 Evolve Neon XR
- 2014 Evolve Titanium XR
- 2014 Evolve Zinc XR
- 2014 Exile Cycles Bullfighter
- 2014 Harley-Davidson CVO Breakout
- 2014 Harley-Davidson CVO Limited
- 2014 Harley-Davidson CVO Road King
- 2014 Harley-Davidson CVO Softail Deluxe
- 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob
- 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Dyna Low Rider
- 2014 Harley-Davidson Dyna Street Bob
- 2014 Harley-Davidson Dyna Super Glide Custom
- 2014 Harley-Davidson Dyna Switchback
- 2014 Harley-Davidson Dyna Wide Glide
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Fire - Rescue

