2014 KTM Freeride 350 gallery
2014 KTM Freeride 350
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.5 kg (219.4 pounds) |
| Seat height: | 895 mm (35.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,428 mm (56.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. Radially mounted. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/white/gray |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha Star Bolt R-Spec
- 2014 Yamaha Star Raider
- 2014 Yamaha Star Raider S
- 2014 Yamaha Star Raider SCL
- 2014 Yamaha Star Roadliner S
- 2014 Yamaha Star Stratoliner Deluxe
- 2014 Yamaha Star Stratoliner S
- 2014 Yamaha Star Stryker
- 2014 Yamaha Super Tenere
- 2014 Yamaha Super Tenere ES
- 2014 Yamaha Super Tenere Worldcrosser
- 2014 Yamaha TMAX
- 2014 Yamaha TMAX ABS
- 2014 Yamaha TMAX Bronze Max
- 2014 Yamaha TMAX Bronze Max ABS
- 2014 Yamaha TMAX Hypermodified
- 2014 Yamaha Tricity
- 2014 Yamaha TT-R 110E
- 2014 Yamaha TT-R 125 LE
- 2014 Yamaha TT-R 230

