2014 Yamaha XT 660 R gallery
2014 Yamaha XT 660 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | 47.34 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 165.0 kg (363.8 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki Hayate 125 FI
- 2014 Suzuki Inazuma 250
- 2014 Suzuki Intruder 250LC
- 2014 Suzuki Intruder C1500BT
- 2014 Suzuki Intruder C1500T
- 2014 Suzuki Intruder C1800R
- 2014 Suzuki Intruder C800
- 2014 Suzuki Intruder C800B
- 2014 Suzuki Intruder C800C
- 2014 Suzuki Intruder Classic 400
- 2014 Suzuki Intruder Classic 400 Cast Wheel
- 2014 Suzuki Intruder M1500
- 2014 Suzuki Intruder M1800RB
- 2014 Suzuki Intruder M1800RBZ B.O.S.S.
- 2014 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2014 Suzuki Intruder M800
- 2014 Suzuki Intruder M800T
- 2014 Suzuki Mola 125
- 2014 Suzuki Mola 150
- 2014 Suzuki Nex 115

