2014 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight gallery
2014 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1201.25 ccm (73.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 250.8 kg (553.0 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,519 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.95 litres (2.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Blackened Cayenne Sunglo, Morocco Gold Pearl, Hard Candy Volcanic Orange Flake, Hard Candy Chrome Flake |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki ZZR1400 Performance
- 2014 KTM 1190 Adventure
- 2014 KTM 1190 Adventure R
- 2014 KTM 1190 RC8 R
- 2014 KTM 125 Duke
- 2014 KTM 125 EXC
- 2014 KTM 125 EXC Six Days
- 2014 KTM 125 RC PP
- 2014 KTM 125 SX
- 2014 KTM 1290 Super Duke R
- 2014 KTM 1290 Super Duke R ABS
- 2014 KTM 1290 Superduke PP
- 2014 KTM 150 SX
- 2014 KTM 150 XC
- 2014 KTM 200 Duke
- 2014 KTM 200 EXC
- 2014 KTM 200 XC-W
- 2014 KTM 250 EXC
- 2014 KTM 250 EXC-F
- 2014 KTM 250 SX

