2014 Harley-Davidson Softail Breakout Special Edition gallery
2014 Harley-Davidson Softail Breakout Special Edition
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1689.61 ccm (103.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.4 x 111.1 mm (3.9 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 304.8 kg (672.0 pounds) |
| Seat height: | 627 mm (24.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,709 mm (67.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-B21 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Aprilia Shiver 750 ABS
- 2014 Aprilia Shiver Sport 750
- 2014 Aprilia SR 50 Factory
- 2014 Aprilia SR 50 R
- 2014 Aprilia SR Max 300
- 2014 Aprilia SR Motard 125
- 2014 Aprilia SR Motard 50
- 2014 Aprilia SRV 850
- 2014 Aprilia SX 50
- 2014 Aprilia Tuono V4R APRC
- 2014 Aspes Perseus Hybrid 150
- 2014 Aspes Vega Hybrid 125
- 2014 Aspes Vega Hybrid 50
- 2014 Brammo Empulse
- 2014 Brammo Empulse LE
- 2014 Brammo Empulse R
- 2014 Brammo Enertia Plus
- 2014 Brammo Enertia Plus LE
- 2014 BucciMoto BR1F6 Cross
- 2014 BucciMoto BR1F6 Motard

