2014 Harley-Davidson Softail Deluxe gallery
2014 Harley-Davidson Softail Deluxe
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.4 x 111.1 mm (3.9 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 313.0 kg (690.0 pounds) |
| Seat height: | 622 mm (24.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-16 |
| Rear tyre dimensions: | MU85-B16 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Sand Pearl/Canyon Brown Pearl, Hard Candy Voodoo Purple Flake, Amber Whiskey/Brilliant Silver, Mysterious Red Sunglo/Blackened Cayenne Sunglo,Morocco Gold Pearl,Big Blue Pearl, Vivid Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Adiva e-Moving
- 2014 Aprilia Caponord 1200 ABS
- 2014 Aprilia Dorsoduro 1200 ATC ABS
- 2014 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2014 Aprilia Mana 850 GT ABS
- 2014 Aprilia RS4 125
- 2014 Aprilia RS4 125 Replica
- 2014 Aprilia RS4 50 Replica
- 2014 Aprilia RSV4 Factory APRC ABS
- 2014 Aprilia RSV4 R APRC ABS
- 2014 Aprilia Shiver 750
- 2014 Aprilia Shiver 750 ABS
- 2014 Aprilia Shiver Sport 750
- 2014 Aprilia SR 50 Factory
- 2014 Aprilia SR 50 R
- 2014 Aprilia SR Max 300
- 2014 Aprilia SR Motard 125
- 2014 Aprilia SR Motard 50
- 2014 Aprilia SRV 850
- 2014 Aprilia SX 50

