2001 Moto Guzzi 750 Nevada Club gallery
2001 Moto Guzzi 750 Nevada Club
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45.40 cubic inches) | Power: | 48 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 74.0 mm (3.1 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-H16 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Yamaha TDM 850
- 2001 Yamaha TDR 125
- 2001 Yamaha TMax 500
- 2001 Yamaha TT 600 R
- 2001 Yamaha TW 125
- 2001 Yamaha VMAX 1200
- 2001 Yamaha WR426 F
- 2001 Yamaha XJ 600 N
- 2001 Yamaha XJ 600 S Diversion
- 2001 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 2001 Yamaha XJR 1300
- 2001 Yamaha XJR 1300 SP
- 2001 Yamaha XT 600 E
- 2001 Yamaha XV 125 S Virago
- 2001 Yamaha XV 1600 A Wild Star
- 2001 Yamaha XV 1600 A Wild Star Silverado
- 2001 Yamaha XV 535 DX Virago
- 2001 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2001 Yamaha XVS 1100 Drag Star
- 2001 Yamaha XVS 125 Drag Star

