2014 Honda CRF50F gallery
2014 Honda CRF50F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 3-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 47.0 kg (103.6 pounds) |
| Seat height: | 549 mm (21.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 914 mm (36.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/white |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki Intruder M1800RBZ B.O.S.S.
- 2014 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2014 Suzuki Intruder M800
- 2014 Suzuki Intruder M800T
- 2014 Suzuki Mola 125
- 2014 Suzuki Mola 150
- 2014 Suzuki Nex 115
- 2014 Suzuki Raider J 115 Fi
- 2014 Suzuki Raider J Pro 110
- 2014 Suzuki Raider R 150
- 2014 Suzuki RM 85
- 2014 Suzuki RM 85 L
- 2014 Suzuki RM-Z250
- 2014 Suzuki RMX450Z
- 2014 Suzuki RMZ 450
- 2014 Suzuki SFV650
- 2014 Suzuki Shooter 115 Fi
- 2014 Suzuki Skydrive 125
- 2014 Suzuki Skywave 250 Type S
- 2014 Suzuki Skywave 400 Type S ABS

