2014 KTM Freeride 250 R gallery
2014 KTM Freeride 250 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 92.5 kg (203.9 pounds) |
| Seat height: | 915 mm (36.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,418 mm (55.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. Radially mounted. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/white/gray |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha Aerox R Naked 50
- 2014 Yamaha BWs 12 inch
- 2014 Yamaha BWs 125
- 2014 Yamaha BWs Easy 50
- 2014 Yamaha BWs Naked 50
- 2014 Yamaha BWs Original 50
- 2014 Yamaha Cygnus X
- 2014 Yamaha Delight
- 2014 Yamaha Diversion
- 2014 Yamaha Diversion F
- 2014 Yamaha EC-03
- 2014 Yamaha Fazer 8
- 2014 Yamaha FJR 1300 A
- 2014 Yamaha FJR 1300 AS
- 2014 Yamaha FJR1300ES
- 2014 Yamaha FZ-09
- 2014 Yamaha FZ1
- 2014 Yamaha FZ1 Fazer
- 2014 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2014 Yamaha FZ6R

