2010 KTM 50 SX gallery
2010 KTM 50 SX
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 39.8 kg (87.7 pounds) |
| Seat height: | 684 mm (26.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,032 mm (40.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-12 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.30 litres (0.61 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Sym Orbit 125
- 2010 Sym Orbit 50
- 2010 Sym Symphony 125
- 2010 Sym Symphony 50
- 2010 Sym VS 125
- 2010 Sym VS 150
- 2010 Sym Wolf 125
- 2010 Sym Wolf Classic
- 2010 Sym X-Wolf
- 2010 Sym XS125-K
- 2010 Tank Sports Racer 150 DS-09
- 2010 Tank Sports Racer DS-08
- 2010 Tank Sports Racer TR-16-08
- 2010 Tank Sports Sporty 150
- 2010 Tank Sports Sporty 50
- 2010 Tank Sports Touring 150 Deluxe
- 2010 Tank Sports Touring 250DE-08
- 2010 Tank Sports Trail TKX 110
- 2010 Tank Sports Trail TKX-200
- 2010 Tank Sports Urban 50

