2014 KTM 350 SX-F gallery
2014 KTM 350 SX-F
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 104.9 kg (231.3 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Harley-Davidson Softail Slim
- 2014 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
- 2014 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight
- 2014 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Iron 883
- 2014 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two
- 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Superlow
- 2014 Harley-Davidson Sportster SuperLow 1200T
- 2014 Harley-Davidson Street Bob Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Street Bob Special Edition
- 2014 Harley-Davidson Street Glide
- 2014 Harley-Davidson Street Glide Special
- 2014 Harley-Davidson Tri Glide Ultra
- 2014 Harley-Davidson Ultra Limited
- 2014 Harley-Davidson V-Rod Muscle
- 2014 Harley-Davidson V-Rod Night Rod Special
- 2014 Harley-Davidson XL 883L Police

