2014 Victory Cross Roads 8 ball gallery
2014 Victory Cross Roads 8 ball
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 329.0 kg (725.3 pounds) |
| Seat height: | 667 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,670 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-B18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gloss Black |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Aprilia SR Motard 50
- 2014 Aprilia SRV 850
- 2014 Aprilia SX 50
- 2014 Aprilia Tuono V4R APRC
- 2014 Aspes Perseus Hybrid 150
- 2014 Aspes Vega Hybrid 125
- 2014 Aspes Vega Hybrid 50
- 2014 Brammo Empulse
- 2014 Brammo Empulse LE
- 2014 Brammo Empulse R
- 2014 Brammo Enertia Plus
- 2014 Brammo Enertia Plus LE
- 2014 BucciMoto BR1F6 Cross
- 2014 BucciMoto BR1F6 Motard
- 2014 CCM GP450
- 2014 Ducati 1199 Panigale
- 2014 Ducati 1199 Panigale R
- 2014 Ducati 1199 Panigale S
- 2014 Ducati 899 Panigale
- 2014 Ducati Diavel

